Sohbet Sitelerinin Gelişimi

Ana Sayfa / Sohbet Sitelerinin Gelişimi

Sohbet Sitelerinin Gelişimi

ExCaLuBuR     04-11-19     Chat Sohbet     Sohbet Sitelerinin Gelişimi     1918 Defa Okundu

Günümüz teknolojisi ve teknikleri ile birlikte sohbet sitelerinin gelişimi hayal edilebildiği doğrultuda eş değerde ilerlemektedir. Bu cümleyi kurmamın il sebebi tamamen kişisel düşüncem ve görüşüm . Konuyu çok kişiselleştirmek gibi bir amacım yok lakin hayal gücünün sınırları olmadığına inananlardanım. Bu bağlam da sohbet odaları ve chat siteleri için kullanıcı fikirleri ve geliştiricilerin yeni eklenti ve özellikler üretmesi adına talepler arttıkça bu gelişim dahada ileri düzeyde olacaktır.

Sohbet Sitelerinin Gelişimi
Sohbet Sitelerinin Gelişimi

Sohbet sitelerinin gelişimi hakkında ki bu yazımızı detaylıca okuyanlar için önerim var. Bir başka makalemiz olan Sohbet Muhabbet Chat başlıklı yazımızı https://www.sohbetalemi.net/sohbet linkini tıklayarak okumasıdır. Chat odaları ve sohbet siteleri açmak isteyen arkadaşların işine yarıya bileceğini düşünmekteyim.

Sohbet Sitelerinin Gelişimi Görevli Olmak , Yetki Almak

Chat dünyasına giriş yapmış kişilerin , uzun vadeli sohbet ortamında bulunup muhabbete katılım gerçekleştirdikçe keyif almaya başladığı su götürmez bir gerçektir. Yeni arkadaşlar tanımak ve sosyal medyada kendine ortam kurmak isteyenleri bu işe çeken unsurlar keyifli sohbet adımıyla sabit kalmamakta. Bir sonraki seviye merak ve ilgidir. Bulundukları irc sunucularının , chat odaları ve sohbet kanallarında geçerli olan ve kullanılan gerekli ve popüler komutları öğrenmeye başlayarak en alt birimlerden görev almaya başlamak bir başka seviyeye taşır kullanıcıları .

Bir çoğunuzun an itibarile vakıf olduğu ama yeni başlayan kullanıcıların kulaktan dolma bildiği sohbet görevleri ve bu görevlerin ne olduğu hakkında dilimiz döndüğünce ufak çaplı bir açıklama yapalım.

Sohbet siteleri gelişimi hakkında yazmış olduğumuz bu makalemizde ki görevler de gelişimin bir parçasıdır. Uzun yıllar önce irc sohbet dünyasına giriş yaptığımız zamanlar da Help , Op , Owner , IRCOP ve Admin sıfatları ile görevlendirmeler vardı. Bugün ise bir şirket işleyişi mantığın da , Helper , Help Asistan ( Kendi içinde Nickserv , Chanserv ) sorumluluğu adı altında dallanıp budaklanmakta. Dj Sorumlusu mesela , ilk zamanlarda çok iyi hatırlıyorum ki online yayın yapma gibi bir özelliğimiz bile yoktu chat ve muhabbet dünyamız da , bu yüzden böle bir görev de gelişim ve radyo sohbet ile birlikte ünvan olarak giriş yaptı lugatımıza.

Rootadmin , network admin , servis admin , services admin , co admin , irc admin , teknic admin daha da bir kaç adminlik sıfatı da mevcuttur. Tüm yetkili ve görevliler bir hiyerarşi sistemine göre kademe kademe rütbelendirilir. Örnek vermek gerekirse ;

Sohbet sitelerinin gelişimi ve görevlilerin yetki kapsamları

Aop : Kanal Otomatik opu sıfatındadır. Sohbet kanallarına giriş yapan user ve kullanıcıların üzerinde uyarıda bulunma , kick atmak , ban atmak , voice dediğimiz ( + ) sembolünü içeren ve konuşkan kullanıcılara verilen yetkilendirmeyi yapabilen görevlilerin adıdır.

Sop : Bu sıfata sahip yetkililer Aop için yazdığımız tüm yetkileri aktif halde kullanmakla birlikte , artı olarak görevleri ise Aop ekleyip silmektir. ( Misal #sohbet odası sop görevlisi bir alt kademesinde bulunan aop yetkisini dilediğine verir belirlenen kurallara uymayan aopları ise silebilir )

Owner : Bu sıfata sahip kullanıcı o kanalın sahibi demektir. #Kanal sahipliği ile irc sunucusu sahipliğinin halen karıştırıldığını görmekteyim . Bir çoğumuz içinse bu dil alışkanlığından ibarettir. Owner sıfatını alan kanal sahipleri , yukarıdaki yetkililer için yazdığımız yetki ve komutları uygulayabildiği gibi anlayacağınız üzre kanal soplarını da yazıp silebilen kişidir. Tüm #chat , #oyun gibi çeşitli kanallar da owner olan şahıslar sunucu yetkililerin belirlediği kurallar çerçevesinde aop ve soplarını yönlendirir. Bilgisi dahilin de eğitir ve kanallara giriş yapan kullanıcıları, sohbetleri ile ortama bağlayıp kuralları uygulatır. Huzuru sağlayarak kaliteli sohbet ortamının devamlılığı ile yükümlüdürler.

Gelelim diğer yetkilere ;

IRCOP : Yukarıdaki görevlilerin bir üstü olan direk irc sunucuları üzerinde yetki sahibi olan görevlidir. Genelde tüm kanallar için yaptırım yetkisi bulunur. Tüm kanalların kontrolü ve huzurundan, ownerların işlerini yapıp yapmadığından sorumludur. Ekstra olarak kanaldan ban , kick atmak yerine direk sohbet sunucusu üzerinden kullanıcı kill , kline gibi komutlarla tüm kanallardan atmak yada yasaklamak gibi yetkileri vardır.

Helper : #Help kanalı görevlisi olan helperler tüm irc ağında ircopun kullana bildiği komutları kullanabilir , öz nitelik görevleri ise , kanallardan değil , #Help kanalından sorumludurlar. Help kanalına giriş yapan yardım ihtiyacı olan kullanıcı ve yetkililere soruları üzerine bilgileri doğrultusunda yardımcı olurlar.

Admin : Gelelim chat sunucuların da adminlik yapan görevlilere. Yazımızın üst kısmında bahsettiğim gibi admin görevi kendi arasında çetrefilleşip ayrı ayrı sıfatlara ayrılıyor. Co Admin , Servis Admin , Server Admin , Teknik Admin ve Network Admin gibi gibi..

Sohbet sitelerinin Gelişimi

Üst düzey sohbet sunucusu yetkilileri

Teknik ile Network admini ayırdığımız da diğerleri sunucu genelinde çeşitli görevleri ( güvenlik – web – forum – link ) üstlenmektir.

Teknik admin ise muhabbet etmek için açmış bulunduğumuz chat odaların da ki ve irc sohbet ağında ki tüm teknik işlemleri takip edip yapmakla yükümlüdür. Telnet / ssh bu yetkilide durur ve işlemleri kendisi gerçekleştirir.

Network adminler ( Root Admin ) sunucunun sahibi , ortağı yada user sayısı bulunan link bağlantısı sağlayan sohbet domaini sahibi kişilerdir.

Sizlere sohbet sitelerinin gelişimi hakkında bilgi verirken Mobil sohbet , Mobil Sohbet Uygulamaları , Mobil Sohbet Applet , Mobil Radyo Yayını , Online radyo programı , mIRC Script girişleri ve gelişimi hakkında da detaylı bilgiler vermek isteriz. Bu konular da daha detaylı bir makale yazana kadar aşağıdaki linklerden başlıklara bakarak benzer konularda ki makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Her yazımız da söylediğimiz gibi google üzerinden daha detaylı aramalar yapmanız mümkün . Lakin büyük olasılıkla aradığınız bu başlıklarla alakalı yüzde 90 sitemiz olan SohbetaLemi.Net Chat Sohbet sitemize geri dönüş gerçekleştireceksiniz.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?