Sohbet Medeniyeti

Ana Sayfa / Sohbet Medeniyeti

Sohbet Medeniyeti

ExCaLuBuR     21-09-19     Chat Sohbet     Sohbet Medeniyeti     2132 Defa Okundu

Sohbet Medeniyeti , Türk Sohbet Kültürü Üzerine Araştırma

Yazar ; Yasin Şen Yayıncı : Erdem Yayınları

Tarih boyunca kurulan birçok müessese, kendini sohbet metodu yoluyla geleceğe aktarabilmeyi başarmış, bu sayede bir devamlılık şuuru ve ruhu kazanabilmiştir. Tarihin bilinen ilk devirlerinden itibaren fertler arasında cereyan eden konuşmaların, muhabbetlerin, toplantıların bizde bir medeniyet şubesi olarak ortaya çıktığını ve bunun zaman içinde birçok ritüeli içine aldığını, böylece tarihin en renkli ve en mahalli üsluplarla işlediği bir sohbet geleneğimizin oluştuğunu düşünüyoruz. Bu gelenek, eskiye nazaran daha az icra ediliyor olsa bile insani münasebetlerin meydana gelmesine imkan tanıyan fırsatlarıyla halen devam etmektedir. Yasin Şen‘in kaleminden Sohbet Medeniyeti eseri de bu köklü geleneği derinlemesine ele alıyor.

İÇİNDEKİLER
1. Sohbet ve Medeniyet
2. Tarih ve Sohbet
3. Bu Bezm-i Gülistandaki Sohbet Senin Olsun Firkat Benim Olsun
4. Hazin Olma Gönül Yar ile Sohbet El Verir Bir Gün
5. Sohbet Ya HU
6. Çayınız Rengindir La’l-i Leb-i Dil-Ber Kadar
7. Yeni Zamanların Sohbet Tiryakileri

Sohbet medeniyeti kültürü geleceğe aktarılacak

sohbet kültürü , medeni sohbet
Sohbet Kültürü

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Anadolu sohbet gelenekleri kayıt altına alınıyor.

Anadolu’nun birçok bölgesinde farklı veya benzer isim ve içeriklerle yaşayan, Çankırı’da ise “yaren geceleri, yaran sohbetleri”, Akşehir, Simav ve Kula’da “Sıra Yarenleri”, Dursunbey’de “Barana” diye bilinen sohbet toplantıları, bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması için kayıt altına alınmaya başlandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Çayır, Türklerin Orta Asya’dan getirdiği geleneklerden olan sohbet geleneğini gelecek nesillere doğru olarak ulaştırmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
Geleneğin Anadolu’da farklı isimlerle anıldığını dile getiren Çayır, “Kimi yerde Ahilik geleneği içerisinde yaşam alanı bulmuş, kimi yerde de ‘toplu çalma-söyleme geleneği’ şeklinde görülen Anadolu Sohbet gelenekleri, özellikle kış geceleri yapılan sohbet gelenekleri veya sıra sohbetleri olarak karşımıza çıkıyor. Ahlaki değerleri, musikisi, eğlenceleri, eğitici ve öğretici yönleri ile ön plana çıkan bu gelenek ülkemizin belirli yerlerinde yaşatılmaya devam ediliyor” dedi.

Gelenekleri yerinde izlediler

Çalışmalara ilk olarak Çankırı’da başladıklarını vurgulayan Çayır, “Merkez olarak şu ana kadar farklı yerlerde olmak üzere 8 sohbet geleneği üzerine araştırmalarımızı Çankırı ve ilçe-köylerinde gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Buralarda sohbet geleneğinin kökenini araştırırken günümüzdeki uygulamasını da kameraya çekerek kayıt altına aldık” diye konuştu.

Çankırı’nın ardından Konya ve Balıkesir’de de çalışma yaptıklarını ifade eden Çayır, “Konya/Akşehir’e ve Balıkesir/Dursunbey’e gidip, ‘Sıra Yarenleri’ ve ‘Barana’ kültürlerini inceleyerek bir saha çalışması yaptık. Orada, günümüzde yaşatılan sohbet gelenekleri var. O gelenekleri yerinde izledik. Bu kültürü geçmişte ve günümüzde yaşayanlarla görüşüp sohbet ettik. Kültürün içerisinde neler var, nasıl icra ediliyor, neler değişmiş noktasında görüntüler aldık ve hepsini arşivledik.” ifadelerini kullandı.

Sohbet siteleri ve Sohbet Odaları

online sohbet
Sohbet odaları

Evet bu kadar kültürel sohbet ve medeni sohbet konularına değinmişken , sohbet medeniyeti kitap tanıtımı ile birlikte kendi alanımız olan , sohbet sitemizden de bahsetmek isteriz.

Siz değerli kullanıcılarımıza canlı müzik ve radyo eşliğin de kaliteli ve seviyeli sohbet etme imkanı sunuyoruz. Umarım online sohbet odalarımızı ziyaret ederek i bahsi geçen kaliteyi görme fırsatınız olur. aLem sohbet görsün sloganımız ile etik sohbetin bir numaralı adresi Sohbet alemi sitemizin chat odalarına sizleri de bekleriz.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?