Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Bir kadının hayatının en önemli evreleri hangileri?  (Okunma sayısı 106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YaRen

  • Genel Moderatör
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 178
  • Karma +1/-0
  • Cinsiyet: Bayan


Kadın hayatında yetişkinlik, menopoz ve sonrası en etkin dönemler. Ama kadının hayatını evreler değil, hormonlar yönetiyor. Sevdiğim bir yazarın, 'Kadınlar hormonlarının esiridir,' diye bir cümlesi var. Kesinlikle doğru. Kadınları yapısal ve yaradılış olarak erkeklerden ayıran iki hormon var; östrojen ve progestoron. Her şeyin sorumlusu onlar! Özellikle genç kızlık ve yetişkinlik döneminde bu hormonlar sürekli salgılanıyor, üstelik yükselip alçalıyor. Bir ay içinde kadın vücudundaki bu iki hormonun salınımı öyle değişiklikler gösteriyor ki; kadınların ruh hali de buna göre değişiyor. Kadınlar bu nedenle hormonlarına bağlı yaşıyor. Adet dönemi öncesi yaşanan sıkıntılı dönemlerin, menopoza doğru hormonların vücutta azalmasına bağlı olarak yaşanan ruhsal değişikliklerin, menopozla birlikte ortaya çıkan sıkıntıların nedeni bu iki hormon. Menopozdan sonra bu iki hormonun vücuttan çekilmesiyle birlikte kadında yaşlanma süreci başlar; kemiklerde erime, kalp hastalıkları riski artar. 'Kadınlar hormonlardan etkilenmiyor,' demek doğayı reddetmek.
- Kadının en iyi huylu olduğu dönem hangisidir?
- Kadının ruh halinin en iyi olduğu dönem adet sonrası zamanlardır. Bu dönemde üretkenlik de artar. Adet döneminde ruh hali dibe vurur; kadın, daha alıngan, daha depresif, daha duygusal, dış etkenlere daha açık hale gelir. Adet döneminde üretkenlik de dibe vurur. Bazı İskandinav ülkelerinde eğer bir kadın adet öncesi dönemde suç işliyorsa, cezada indirim alabilir, durum ciddi yani...
- Kadın olmak başlı başına zor yani...
- Kadınlar dış dünyayla uğraşırken kendi hormonlarıyla da mücadele ediyor. Kadında stabil yapıyı koruyabilmek çok zor. Yönetici pozisyonundaki kadınlar çok zor durumda; onlar işyerinde stabil olmak, sinirlenmemek, kendilerine hakim olmak adına kendi vücutlarına karşı mücadele veriyor. Erkekler daha şanslı yaratılmış. Hormonlara bağlı ruhsal değişimlere maruz kalmıyorlar. Onların ruh hali hep aynı.
- Kadın kendisini en fazla hangi yaşta kadın gibi hissediyor?
- Zaman içinde bu sorunun cevabı da değişti. Günümüzde 50 yaşında olanlar, bundan 20 yıl öncesinin 40'ları. Şimdiki 40'lar bundan 20 yıl öncesinin 30'ları. Bu değişikliğin nedeni insan ömrünün uzamış olması. 1950'lerde ortalama ömür 58-60 seneyken, şu anda Türkiye'de ortalama ömür 75-78. Dünyanın ileri ülkelerinde kadınların ortalama ömürleri 85'lerde. Yaş algısında 10 yıl zıplama var.
Alıntı
Ruhum hep hayLaz kaLacak,
Üzgünüm hayat ßen "ßüyümeyeceğim.. "