Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Adet Öncesi Şikayetler ve Tedavisi  (Okunma sayısı 115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MarveL

  • Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 60
  • Karma +2/-0
Adet Öncesi Şikayetler ve Tedavisi
« : 08 Haziran 2019, 20:01:32 »
Kadınlarda adet döneminden bir hafta önce başlayan ruhsal ve fiziksel gerginlik PMS yani Premenstruel Sendrom olarak isimlendirilir. Bu belirtiler genellikle adet döneminden bir hafta önce başlar; adetin görülmesiyle azalır ve birkaç gün içinde kaybolur.


Kadınlarda nden bir hafta önce başlayan ruhsal ve fiziksel gerginlik PMS yani olarak isimlendirilir. Bu belirtiler genellikle adet döneminden bir hafta önce başlar; adetin görülmesiyle azalır ve birkaç gün içinde kaybolur.

Adet öncesi sorunlar normal hayatı engelleyecek bir hal alabilir. Her ay 7-10 gün arasında süren bu dönem, yılda 12 kez tekrarlanarak toplam 3-4 ay gibi bir dönemi ifade eder ki bu kişinin yaşam kalitesini düşürmeye yetecek kadar ciddi bir süredir.

Sıklığı
PMS ne sıklıkta görülür?
Aslında her kadında adet öncesi dönemde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler kadının adet göreceğini anlamasını ve hazırlıksız yakalanmasını sağlar. Ayrıca kadınların %50’sine yakını daha az rahatsız edici ya da dayanabilecek şiddette olurken, %5 kadında oldukça şiddetli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Burada Premenstruel (adet öncesi) belirtiler ile Premenstruel Sendrom arasındaki ayrımı yapmak çok önemlidir.

PMS kadının yaşantısını derinden etkileyen sosyal bir durum olarak kabul edilebilir. Amerika’da yapılan istatistiksel çalışma bu ülkede kadınların adet öncesi dönemlerinde daha fazla suç işlediklerini ortaya koymaktadır. Aynı raporda tıbbi ya da psikiyatrik bir hastalık nedeniyle hastaneye yatırılan, intihara teşebbüs eden kadınların, çocuklarını normalde önemsenmeyecek ufak bazı şikayetler nedeniyle doktora götüren kadınlara önemli bir kısmını adet öncesine yakın günlerde oldukları görülmektedir.

Kimlerde
PMS kimlerde görülür?
PMS üreme çağındaki kadınlarda gözükse de; çok ender olarak ergenlik döneminden önce ve menopozda da görülebilir. Sıklıkla 30-45 yaş arası kadınlarda gözükür. Ailevi bir eğilim söz konusu olmasına karşın sosyal, sınıf ve ırksal farklılıklar göstermez. Doğum kontrol hapı kullananlarda belirtiler şiddetlenebilir.

Nedeni
PMS neden olur?
 PMS, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları:

→ (Magnezyum, Çinko)

→(A,B vitaminleri)

→Hormonal dengesizlik (Progesteron yetmezliği ve diğer bazı hormanal bozukluklar)

→Vücutta aşırı sıvı tutulması

→Beyindeki bazı kimyasal ileticiler

→Bastırılmış cinsel arzu

→Psikolojik nedenler

Belirtileri
PMS''nin belirtileri nelerdir?
PMS bazen tüm vücut sistemini ağır şekilde etkileyebilir. Bu durumda her organa ait belirtiler ortaya çıkabilir. PMS belirtileri adet öncesi belirtileri şeklinde hafif olabilir. Kimi zaman ise doktora başvuracak kadar şiddetli olabilir. İş kaybına, sosyal ilişkilerde sorunlara, kişide depresyona yol açacak kadar ağır belirtiler gösterebilir.

Ruhsal belirtileri
Depresyon, yorgunluk hissi, , çevreye ilginin azalması, ruh halinde dalgalanmalar, sinirlilik, gerginlik, asabileşme, üzüntü hali, öfke ve dikkat azlığı şeklinde olabilir.

Fiziksel Belirtileri
Memelerin büyümesi ve ileri derecede hassaslaşması şeklinde fiziksel belirtileri olabilir. Vücutta ödemlere (su tutulumuna) ve değişik bölgelerde şişliklere yol açar. Bu dönemde vücut ağırlığında 2-3 kiloya kadar ağırlık artışı olabilir.

, bulantı-kusma, , , iştah artışı, aşırı susama alkole tahammülsüzlük, cinsel istek artışı, (sivilce) ortaya çıkması diğer sık gözlenen belirtilerdir.
Alıntı..