Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Scottish Fold Kedilerin Özellikleri Nelerdir?  (Okunma sayısı 106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MarveL

  • Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 60
  • Karma +2/-0
Scottish Fold Kedilerin Özellikleri Nelerdir?
« : 08 Haziran 2019, 22:52:09 »
Scottish Fold cinsi kedi özellikleri nelerdir? Masal kitaplarında büyüleyici güzellik betimlemeleri olur ya, işte o masaldaki güzelliğin gerçeğe dönüşmüş hali kediler. Ya da güzellik değil de, yakışıklılık diyebiliriz.


Scottish Fold; Tüy Bakımı

Scottish Fold  normal düzeyde tüy bakımına ihtiyacı vardır. Haftada 2-3 kez fırçalama yeterlidir. Mayıs aylarında bölgesel olarak mevsime bağlı bir tüy değişimi yaşarlar. Bu dönem de daha sık fırçalama yapılması ölü tüylerin toplanmasını kolaylaştıracağından faydalıdır.


Scottish Fold; Karakteri

Scottish Fold. akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır. Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendi seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamayı ve ilgi çekmeyi sever. Özellikle atılan bir oyuncağı getirmekten büyük keyif alır. Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez.
Scottish Fold Renkleri

Scottish Fold, mavi, kırmızı, beyaz, siyah, krem, duman, chinchilla, portakal renklerde, tekir parçalı ve iki renkli versiyonlar şeklinde olabilen tüyler genelde Amerikan Shorthair’la aynı renklerdedir.

Tekir desende olanları 3 şekilde olabilir.

Klasik tekir modeli: Temel rengin üstünde çelişen açık ve koyu bantlar vardır.

Uskumru tekir modeli: Kahve, gümüş ve mavinin ağırlıklı olduğu modeldir.

Kısmen tekir modeli: Kırmızı ve krem tonlarındadır.

Ayrıca gümüş tekir, gölgeli gümüş, gölgeli altın, siyah duman gibi pek çok renk versiyonlarıda görülebilir.
Alıntı..