Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?  (Okunma sayısı 84 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ExCaLuBuR

  • Üretmeden , ELEŞTİRMEYİN!
  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 241
  • Karma +10/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • Her " Firavun 'un bir MUSA 'sı " vardır!
    • Sohbet Forum
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?
« : 07 Haziran 2019, 16:18:39 »

Bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı  bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı
Türk dili ve edebiyatı programının amacı, Türk dilinin yapısını, gelişmesini ve diğer dillerle olan bağlantısını, Türk edebiyatının tarihini ve bugünkü durumunu inceleyecek elemanlar yetiştirmektir.Programda Okutulan Dersler


Bu programda, Türk dili ve edebiyatının tüm evrelerine yönelik eğitim yapılır; Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, Servet-i Fûnun edebiyatı, Halk edebiyatı, Divan edebiyatı ve çağdaş Türk edebiyatı konularında dersler okutulur.Gereken Nitelikler

Türk dili ve edebiyatı programında okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel düşünme, düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilme yeteneklerine sahip, okumayı seven, okuduklarını çözümleyebilen ve yeni sentezler oluşturabilen bireyler olmaları gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Türk dili ve edebiyatı programını bitirenlere” Türkolog” unvanı verilmektedir. Türkologlar Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişimini, gelişimi etkileyen faktörleri,Türkçe ile yazılmış edebi eserleri incelerler; dilin korunması ve sağlıklı gelişimi için öneriler geliştirirler, sözlükler hazırlarlar. Ancak mezunların pek azı bu işleri yapmak için gerekli bilimsel meraka sahiptir. Mezunların bir kısmı yazar olarak, çoğunluğu da eğitici olarak görev yapmaktadırlar.

 

Çalışma Alanları

Türk dili ve edebiyatı bölümü mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, resmi ve özel tv kurumlarında görev alabilirler, yükseköğretim kurumlarında “Okutman” olarak çalışabilirler. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını da bitirmiş olanlar, orta dereceli okullara Türk Dili ve Edebiyatı, ilköğretim okullarına Türkçe öğretmeni olarak atanabilirler. Özel yetenekleri olanlar gazete ve dergilerde yazarlık, editörlük yapabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.