Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Tarihte Bilinmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 55 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ExCaLuBuR

  • Üretmeden , ELEŞTİRMEYİN!
  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 155
  • Karma +10/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • Her " Firavun 'un bir MUSA 'sı " vardır!
    • Sohbet Forum
Tarihte Bilinmesi Gerekenler
« : 07 Haziran 2019, 23:12:15 »
Alıntı
Tarihin akışını değiştiren, ilk çağlardan bugüne kadar herkesin bilmesi gereken önemli olayları sizler için bir araya getirdik.Tarih Nedir?

Geçmişte yaşamış insan topluluklarının yaşayışlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini, kültür ve medeniyetlerini, yer ve zaman belirterek, belgelere dayanarak objektif bir şekilde anlatan bilim dalına "tarih" denmektedir. Tarih bilgisi, insanın maddi bir üretim yapabilmesine, hatta en sıradan gündelik ihtiyaçlarını karşılamasa da, insanlık her zaman geçmişini bilme ihtiyacı hissetmiştir.

Tarih, birçok uzmana göre uygarlıkla yani yazıyla başlamaktadır. Tarihin konusunu ise, insan topluluklarının, en eski zamanlardan günümüze kadar getirmiş olduğu sosyal, iktisadi, siyasi, kültürel ve dini faaliyetler oluşturur.
Tarihin Dönemleri

Tarihin dönemleri, yaşanan önemli gelişmelerle birbirinden ayrılmaktadır. İnsanların, ülkelerin ve ünlü kişilerin yaşamlarına ilişkin bilgiler içermektedir. Tarihin dönemleri genel olarak şu şekilde ayrılmaktadır:


İlkçağ


​M.Ö. 3500'de yazının bulunmasıyla başlayan İlk Çağ, 476'da Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla sona ermiştir. Bazı tarihçilere göre ise, 395 yılında Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılması bu dönemin sonu olarak kabul edilir.Orta Çağ


Orta Çağ, Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşü ile başlayıp Rönesans Hareketi ile biten bir dönem içerisinde son bulmaktadır. Orta çağ dönemi Sanayi Devrimi'ne öncülük ettiği söylenmektedir.


Yeni Çağ


Yeni Çağ, tarih çağlarının üçüncüsüdür. Bu dönemin başlangıç ve bitiş tarihi kesin olmasa da, çoğu tarihçi bu devrin 1450'lerde başlayıp, Sanayi Devrimi ve Fransız Devrimi sırasında bittiği konusunda uzlaşmıştır.Aydınlanma Çağı


Aydınlanma Çağı olarak adlandırılan tarihsel dönem, aydınlanma felsefesinin 18. yüzyılda doğup benimsenmeye başladığı dönemdir. Bu dönem Batı toplumlarında 17. ve 18. yüzyıllarda gelişen, düşünsel gelişimi kapsayan dönemi tanımlamaktadır.

Yakın Çağ


Yakın Çağ, çoğu tarihçinin Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi ile başladığını kabul ettiği, günümüzde de devam eden tarih çağlarından sonuncusudur.

Tarihte Bilinmesi Gereken Önemli Olaylar

Dünya Tarihinde Bilinmesi Gerekenler

Dünya tarihine ilişkin bilgiler, ülkeler ve ünlü kişilerin yaşamlarına, savaşlara, çarpışmalara, keşifler, siyasal ve toplumsal hareketler ve dinler gibi tarihsel olaylara ilişkin bilgiler içermektedir.


Dünya tarihindeki önemli olayları şu şekilde sıralayabiliriz:

MÖ 3500'ler Mezopotamya'da tekerleğin icadı.

MÖ 3200'ler Mezopotamya'da yazının icadı

MÖ 1600'ler Alfabenin icadı; Modern alfabenin kökeni, Fenikelilere dayanmaktadır. Fenikeliler, bu alfabeyi Mısır alfabesinden esinlenerek oluşturmuşlardır.

MÖ 1600'ler Yunan medeniyetinin başlangıcı. Böylece matematik, felsefe, politik düşünce ve tıbbın temellerinin atılması.

MÖ 670 Demircilik zanaatinin doğuşu

105: Modern kağıdın kullanımının başlaması
476: 800 yılıık egemenlikten sonra Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşü. Modern Avrupa'nın başlangıcı.
1088: İtalya Bologna'da ilk modern üniversitenin açılması
1215: Günümüzdeki anayasa kavramının temeli olan Magna Carta'nın İngiltere Kralı tarafından imzalanması
1453: İstanbul'un fethi
1455: Modern matbaacılığın doğuşu ve taşınabilir ilk kitabın basımı
1492: Christoph Columb'un Amerika'yı keşfi.
1509: Saatin icadı
1651: Thomas Hobbes'un kitabı Leviathan'ın yayımlanması.Sivil toplum ve kanun önünde eşitlik gibi kavramların kökeni
1687: Isaac Newton'un kitabı Principia Mathematica'nın yayımlanması ve modern fiziğin doğuşu
1776: Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin yayımlanması. Böylece kolonilerin Britanya Krallığı'ndan ayrılması ve Amerika'nın bir güç olarak yükselmesinin başlangıcı.
1789: Fransız devrimi
1815: Waterloo Savaşı; Napolyon'un tüm Avrupa'yı yönetme hayalinin sonu.Avrupalı güçler arasında 23 yıl süren silahlı mücadelenin sonunu getiren muharebe. İngiltere-Prusya ittifakı ile Fransa arasında gerçekleşmiştir. Fransa monarşisinin yeniden kurulacağı bu muharebe sonrasında, Napolyon 1821 yılında sürgüne gönderildi.
1825: İlk buharlı lokomotifin kullanımı
1885: Benz tarafından petrol(benzin) ile çalışan ilk otomobilin üretilmesi
1918: I. Dünya Savaşı'nın sona ermesi. Osmanlı ve Hasburg imparatorluklarının dağılması, Avrupa ve Ortadoğu'da haritanın yeniden şekillenmesi
1923: Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı
1939: II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi
1945 II. Dünya Savaşı'nın sona ermesi. İlk nükleer bombanın kullanılması
1949: Komünist Çin'in kurulması
1959: Bilgisayar çağının öncüsü olan silikon çipin icadı
1989-90 Komünist rejimin Avrupa'da çökmesi