Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Kilo Alamayanlar - Bu Yazım Sizin İçin.  (Okunma sayısı 91 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YaRen

  • Genel Moderatör
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 178
  • Karma +1/-0
  • Cinsiyet: Bayan
Kilo Alamayanlar - Bu Yazım Sizin İçin.
« : 28 Haziran 2019, 16:47:47 »


Birçok danışanım gözlerini kocaman açarak hayretle sorar; gerçekten kilo almak için gelen var mı? diye.Evet, toplumda şişmanların sayısı zayıflardan fazla ama kilo alamadığı için başvuran hastalarım da var. Bekleme salonunda karşılaştıklarında ‘ bunun ne işi var burda ‘ diyen gözlerle bakarlar birbirlerine.O onu,o onu kıskanır.Ve evet ben de sayfamda daha çok zayıflama üzerine başarı öyküleri, makaleler paylaşırım. Ama bu sefer kilo almaya çalışıp alamayan danışanlarım, takipçilerim için kilo almanın püf noktalarını paylaşacağım.
Kilo alamamanın birkaç sebebi olabilir:
1.Genetik olarak metabolizması hızlı çalışan grupta olabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz yoktur, sadece harcadığınız enerji aldığınızdan fazladır. Tek yapılması gereken kalorili besinleri arttırmaktır.
 2.Sigara içiyorsanız bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algılamanıza mani olarak iştahını baskılar. Ayrıca sigara metabolizmanızı hızlandırdığı için aldığınız harcadığınızı karşılamıyordur. Yapılması gereken; sigarayı bırakmak.
3.Bağırsaklarınızda parazit vardır ve tükettiğiniz besinleri sizinle paylaşır. Gaita (dışkı) testi ile bağırsaklarda parazit olup olmadığı test edilebilir. Bunun için bir gastroenterolog ile görüşmelisiniz.
4.Bir diğer sebep hormonal nedenlere bağlı olarak kilo alamama durumunuz vardır. Tiroit hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu bu soruna yol açabilir.
5.Yaşanılan bir stress, üzüntü, travma ile iştah kapanmıştır. Sorun psikolojiktir.

Eğer zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız; ilk yapmanız gereken bir dâhiliye hekimine başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmaktır. Sebep bir sağlık sorunu kaynaklı ise istediğiniz kadar yiyin kilo alamazsınız. Mutlaka önce bir sorun olmadığından emin olmak gerekir. Ondan sonra diyetisyene tahliller ile başvurulmalıdır.Şişmanlık kadar aşırı zayıflıkta birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Sağlıklı kilo demek vücut kütle indeksiniz 18-25 arasında olması demektir.

Kilo almak için altın tüyolar;
1.Asla öğün atlanmayın, günde 6 -9 öğün beslenilmeye çalışın. Aşırı zayıf kişilerin temel sorunu hemen doymalarıdır. Bu yüzden gerekirse 1 saatte 1 küçük ama kalorili şeyler tüketin.
2.Yemeklerinizi ne çok hızlı ne de çok yavaş bir şekilde yiyin.
3.Yemek öncesi su içmek iştahınızı kapatır. Kilo vermeye çalışanlara nasıl yemek öncesi büyük bir bardak su için iştahınız kapanır diyorsak sizde tam tersi durum söz konusudur.
Alıntı
Ruhum hep hayLaz kaLacak,
Üzgünüm hayat ßen "ßüyümeyeceğim.. "