Bilgi Paylaşım Platformu

Gönderen Konu: Boşanmanın Etkileri..  (Okunma sayısı 99 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MarveL

  • Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 60
  • Karma +2/-0
Boşanmanın Etkileri..
« : 07 Haziran 2019, 20:25:46 »

Boşanma evlilik kadar doğaldır. Bu süreçte olanı görmek, zorunlu bir seçim bile olsa kabul etmek en doğrusudur.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre boşanmak, en çok kadınları olumsuz yönde etkiliyor. Boşanan kadının kalp krizi geçirme riski artıyor.

Araştırmada bir kez boşanan kadınlar ile evli kadınlar kıyaslandığında, boşanan kadınların yüzde 24 oranında kalp krizi geçirme riski olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Birden fazla boşanma yaşayan kadınlarda ise bu oran yüzde 77... Duke Üniversitesi'nin araştırmasına göre de bir yakının kaybedilmesi ile boşanmanın benzer etkisi olduğu belirtiliyor.

Türkiye'deki boşanmalar, ilk 5 yıllık evliliklerde yüzde 35,5 oranındayken; 11-15 yıllık evliliklerde ise yüzde 20 oranına düşüyor. Evlilikler uzadıkça konfor alanından çıkmak hem kadınlar hem erkekler için zorlaşıyor.
Boşanan kadın bulunduğu çevreye göre kabul görme konusunda zorluk yaşayabiliyor. Depresyon belirtileri kadınlarda yemek bağımlılığı; erkeklerde ise alkol ve gece hayatı bağımlılığı ile kendini gösteriyor.

Boşanan erkeklerde kendini kanıtlama, yeterli hissetmek için bir çaba içinde olmaları, kadınlarda ise değişim istekleri, farklı hobiler edinmek sık görülen konular...

Boşanma noktasında en önemli unsur ise çocuk. Anne çocuğunu babasız bırakmamak için yıllarca direnmiş, sonunda pes etmiştir. Problem çocuğun boşanmayı kabul edebilmesidir. Terk edilme hissi verilmemelidir çocuğa… Çocukluk döneminde kimlik bulamamış “mış” gibi yetişkin olan çocuk yetiştirmenin zararını ortadan kaldırmak için ebeveynlerin bilgilendirilmesi oldukça önemli.
Alıntı..